A Transformerek Jason Voorheesszel, Ripley pedig egy meglepő börtönfilm szereplőivel is találkozhatott volna.
1. A John Malkovich-menet (1999) és Tűnj el! (2017)
Charlie Kaufman és Spike Jonze klasszikus egzisztencialista vígjátéka, illetve Jordan Peele meghatározó társadalomkritikus horrorja is bőven foglalkozik a testek közötti átjárással és az agyak szó szerinti, vagy technológiával történő cserélgetésével. Nemcsak ezért vált népszerű rajongói teóriává a két film kapcsolata, hanem mert Catherine Keener mindkettőben szerepelt, igaz más néven. Peele pedig meg is erősítette az elméletet, amikor bejelentette: filmje valóban A John Malkovich-menet folytatása.
2. Transformers (2007) és Péntek 13. (2009)
A Péntek 13. remake-je mellett még Michael Bay két évvel azelőtti robotos filmje is a Tarkovszkij életmű csúcsának tűnhet, ám annyira nem meglepő, hogy a két alkotás technikailag ugyanabban az univerzumban játszódik, hiszen előbbi elkészítésben producerként vett részt a robbantások királya. A két film között a Travis Van Winkle által játszott karakter a közös pont: a Transformers elején őt dobja Mikaela (Megan Fox), két évvel később pedig a nyaralni induló, kellemetlen sorsra jutó tinik között is ott van.
3. Super (2010) és Brightburn - A lángoló fiú (2019)
James Gunn producerként dolgozott a 2019-es, meglehetősen negatívan fogadott anti-Superman filmen, amelynek legvégén a szereplőkkel együtt a közönség is híreket kap több szuperképességű ember feltűnéséről. Ekkor látunk többek között egy képet a 2010-es, Gunn rendezte vígjáték igazságosztójáról főszereplőjéről, akit Rainn Wilson játszott, nyilván nem véletlenül.
4. Better Luck Tomorrow (2002) és Halálos iramban: Tokiói hajsza (2006)
Justin Lin már 2002-es, kevésbé ismert bemutatkozó filmjében bemutatta Han Lue (Sung Kang) karakterét, aki később a francchise által lett ismert. Amikor pedig felkérték, hogy csináljon spinoffot az autós akciófilmhez, hozta magával a színészt, valamint a szintén a Los Angeles-i alvilágban mozgó karaktert is.
5. Aliens és Halálfutam 2.
Az első Halálfutam-film egyáltalán nem említi a Weyland-Yutani cég nevét, amelyet az eredeti Alien-filmekben is csak a szemfülesek szúrhatnak ki. A Halálfutam kései prequeljében viszont már azt is elárulják, hogy a cselekménynek helyet adó börtönsziget is ezen cég tulajdonában van.
6. A szállító (2002) és Collateral: A halál záloga (2004)
Listánkon talán ezt az utalást lehet a legkönnyebben kiszúrni minden extra segítség nélkül: a 2004-es film elején ugyanis A szállító főszereplője, a Jason Statham által játszott Frank Marton fogadja Tom Cruise bérgyilkosát a reptéren - aki aztán se szó, se beszéd el is tűnik a filmből. A szállító rendezője, Louis Leterrier is megerősítette, hogy tényleg ugyanarról a karakterről van szó.
7. Kommandó (1985), Predator (1987), Die Hard 2 (1991)
Ó igen: a híres, nem hivatalos Arnoldverzum, amelynek valamiért még John McClane is része. A három klasszikus akciófilmet egy dolog köti össze: mindhárom világában szerepel a fiktív latin-amerikai nemzet, Val Verde. A Kommandóban ide menne küldetést végrehajtani Schwarzenegger karaktere, A Die Hard 2-ben ezen ország diktátora ellen küzd McClane, a Predator pedig konkrétan itt játszódik. Igaz, ez így azt jelentené, hogy kiterjesztésként az AvP miatt az Alien-filmekkel is egy univerzumban játszódik a Die Hard, de ne bonyolítsuk túl a dolgot.
8. Jackie Brown (1997) és Mint a kámfor (1998)
Elmore Leonard két közel álló, ugyanabban a világban játszódó írását dolgozta fel a két krimi, amelyet két egymást követő évben mutattak be. Ráadásul Steven Soderbergh utóbb érkező alkotásában röviden cameózott Samuel L. Jackson és Michael Keaton is, akiknek hosszabb szerepük volt a Quentin Tarantino-féle filmben.
9. Shaft (1971) és Django elszabadul (2013)
A Django elszabadult többek között a blaxploitation műfaja iránti tiszteletből készítette el Quentin Tarantino, és a forgatókönyvében egy apró utalást is elrejtett arra, hogy a western egy világban játszódik kedvencével, a műfaj klasszikusával, az eredeti, 1971-es Shafttel. Django szerelmének teljes neve ugyanis Broomhilda von Shaft, a hetvenes évekbeli akciófilm főhőse pedig tőle örökölte a nevét, hiszen az unokája.
10. Szárnyas fejvadász (1982) és A katona (1998)
David Webb Peoples, a Szárnyas fejvadász adaptálója évtizedekkel később egy teljesen másféle sci-fin dolgozott, a Kurt Russell főszereplésével készült A katonán. A két filmet több helyen is összekötötte: Russell karaktere Roy Batty-hez hasonlóan az Orionban történt Tannhauser-kapu csatájának veteránja - a hely neve a film leggyakrabban idézett monológjában hangzik el -, illetve egy, a Szárnyas fejvadászból ismert repülő autó is feltűnik a későbbi filmben.
(via Looper)