Lehet, hogy a közönség imádja, ha egy-egy életrajzi film által közelebb kerülhet sztárok, hírességek életéhez, azonban közülük többen is akadnak, akik gyűlölik azt, ahogy megjelenítették őket.
1. Ray Manzarek – The Doors (1991)
A legendás zenekar billentyűse szerint Val Kilmer egy “erőszakos, részeges bolondként” játszotta Jim Morrisont Oliver Stone filmjében. Azt mondta: “A film teljesen rossz filozófiai alapokra építkezik. A The Doors az idealizmusról, és a hatvanas évekbeli szabadságért és testvériségért folyó küldetésről szólt. De a filmnek nem a szeretet az alapja, hanem az őrület és a káosz. Oliver a pusztítás ügynökévé változtatta Jimet”.
2. Dr. Patch Adams – Patch Adams (1998)
Buta, hülye, értelmetlen: ezek a szavak jutottak eszébe a valódi Patch Adamsnek a filmről, amely sok kritikus szerint is fájóan leegyszerűsítette a bohócdoktor történetét. Elmondása szerint a bemutató után egy olyan cikket sem talált, amely pozitívan ábrázolta volna őt, vagy a munkáját, néhánytól pedig még az általa ápolt gyerekek is elsírták magukat. Sérelmezte azt is, hogy alig csurrant-cseppent neki némi összeg a filmből, pedig ő már készült arra, hogy jótékony célra adományozza a honoráriumot.
3. Michael Oher – A szív bajnokai (2009)
Az NFL futballistájának több olyan gondja is van Sandra Bullock filmjével, amelyet már annak kritikusai is számtalanszor leírtak. Elsősorban az a probléma, hogy a könnyfakasztásra kalibrált sztori sokkal jobb színben tünteti fel az őt “befogadó” Tuohy családot, mint amilyenek valójában voltak. Oher 2023-ban elmondta, hogy konkrét örökbefogadásra sor sem került, viszont jogi értelemben annyira függött tőlük, hogy a család bármikor elvehetett a pénzéből, illetve sztárságán is jól keresett. Emellett kitaláció az, hogy a Bullock által játszott Leigh Anne Tuohy inspirálta volna arra, hogy futballozzon. Hiszen ő köszönte szépen, már a gimiben is focibajnok volt, mielőtt egyáltalán megismerte volna őket.
4. Mark Zuckerberg – A közösségi háló (2011)
Megértően, de lesajnálóan nyilatkozott Mark Zuckerberg 2014-ben a róla szóló filmről: szerinte a kódolás és a cégépítés alapvetően egy elég unalmas meló, így a filmeseknek mindenképp ki kellett színezniük valahogy a sztorit. Arra is felhívta a figyelmet, hogy valójában nem azért hozta létre a Facebookot, hogy lányokkal ismerkedjen meg, hiszen már a Harvardon összejött későbbi feleségével, Priscilla Channel, aki egyáltalán nem szerepel David Fincher alkotásában.
5. MC Ren – Straight Outta Compton (2015)
A sikerfilmben Aldis Hodge által alakított rapper az akkori Twitteren fejezte ki elégedetlenségét az N.W.A. történetének feldolgozásával kapcsolatban. Úgy érezte, hogy a film nem hangsúlyozza eléggé az ő hozzájárulásait a csoporthoz. Azt pedig, hogy kihagyták az előzetesekből, úgy kommentelte: “Basszák meg ezek a kurvák a Universal Picturesnél”. Külön fájhatott neki a dolog azért, mert a film elkészítésében producerként részt vettek volt zenésztársai, Ice Cube és Dr. Dre is.
6. Dick Cheney – Alelnök (2018)
Dick Cheney, George W. Bush alelnöke valószínűleg nem is látta az őt erőteljesen kritizáló filmet, azonban Christian Bale szerint nem értékelte túl nagyra. A színész gyereke osztálytársának anyukája egy partin találkozott Cheney-vel nem sokkal a film bemutatója után. Amikor megkérdezte a volt politikust, hogy üzenne-e valamit az őt játszó Bale-nek, azt válaszolta: “Mondd meg neki, hogy egy fasz!” Egy öniróniával rendelkező ember még dicséretnek is szánhatta volna ezt (hiszen Bale nagyon hitelesen faszoskodik Cheney szerepében), ám a volt alelnökről nem is feltételezünk ilyesmit.
7. Gloria Steinem – Mrs. America (2020)
A hatvanas évek amerikai feminista mozgalmait ábrázoló Mrs. Americában Rose Byrne játszotta a legendás feminista aktivistát. Steinem később azért kritizálta a sorozatot, mert az szerinte túlhangsúlyozta a főszereplő, az anti-feminista Phyllis Schlafly szerepét abban, hogy a Jogi Egyenlőségi Kiegészítés nem lett az USA alkotmányának része. Ő úgy érezte, hogy ebben nagyobb szerepe volt a biztosítói ágazatnak, illetve különböző lobbicsoportoknak. Azzal, hogy Schlafly-t állították be a készítők a progresszív törvény főellenségeként, szerinte szükségtelenül állítottak szembe egymással nőt és nőt, amit nem tart túl feminista hozzáállásnak.
8. Pamela Anderson – Pam & Tommy (2022)
9. John Lydon – Pistol (2022)
John Lydon, a Sex Pistols frontembere manapság már azon tömeg része, akik mindent “woke”-nak neveznek, ami nem tetszik nekik, sőt, még volt bandatársaival is haragban van. Nem tetszett neki a Pistol című sorozat sem, amelyet a Trainspotting rendezője, Danny Boyle készített el. Lydon megpróbálta beperelni a produkciót, hogy ne használhassák a banda zenéit, valamint azt állította, hogy a készítők meg sem próbálták felvenni vele a kapcsolatot a sztorihoz. (A filmesek részéről erre az volt a válasz, hogy Boyle valójában többször is kereste őt, csak nem érte el.) Később azt is lenyilatkozta, hogy a sorozatot gyártó FX anyacége, a Disney “woke elvárásai” miatt sosem csatlakozna újra volt zenekarához.
10. Donald Trump – The Apprentice (2024)
Donald Trump alaposan felspannolta magát, amikor a Sebastian Stan főszereplésével készült filmről beszélt saját közösségi oldalán. Az akkori elnökjelölt már több perrel is megpróbálta megakadályozni a film bemutatását, amikor pedig ez nem sikerült, olcsónak, rágalmazónak és “politikailag gusztustalannak” titulálta azt, a készítőit pedig “EMBERI SÖPREDÉKNEK” nevezte. Pedig Ali Abbasi rendező a premier előtt még arról is beszélt, hogy szívesen levetítené filmjét Trumpnak, hogy kikérje a véleményét.
(via Slashfilm)