Vagy épp valaki, aki óriási szereptévesztésben volt. Íme hét film, amit utálatos meló volt elkészíteni egy-egy túlburjánzó egó miatt.
1. Stanley Kubrick: Ragyogás (1980)
Ha az összes stábtag számára talán nem is, Shelley Duvallnak mindenképp hírhedten pokoli volt a Stanley Kubrick-féle legendás Stephen King-adaptáció forgatása. (Persze a szekunder szégyentől, és a hírhedten vaskalapos rendező modorától vélhetően az egész csapat szenvedett.) Kubrick úgy próbálta kihozni a színésznőből a vágyott alakítást, hogy a munka során folyamatosan becsmérelte, megalázta, verbálisan zaklatta. Míg a férfi főszereplőt, Jack Nicholsont egyre dicséretekkel halmozta el, addig Duvall esetében még a stábnak is megparancsolta, hogy ne mutassanak együttérzést iránta, sőt, hagyják teljesen figyelmen kívül.
A cél az volt, hogy a színész minél hitelesebb legyen a megtört és szorongó nő szerepében a vásznon, amelyet sikerrel el is ért – no de milyen áron? A folyamatos terrorizálás úgy megviselte a színésznőt, hogy elkezdett kihullani a haja. Nicholson pedig egy ponton azt mondta neki: “Nem tudom, hogy bírod ki ezt”.

A művészetért meg kell szenvedni – néha túlságosan is.
Tovább
2. Mike Myers: A Macska - Le a kalappal! (2003)
A hollywoodi díváskodásra számtalan példa akad, de volt kollégái szerint külön említést érdemel Mike Myers viselkedése a borzalmas A macska munkálatai során. A színész minden forgatási napot azzal kezdett, hogy a sminkelés és a beöltözés idejére elvonult a saját, sátrakkal körülvett kis birodalmába, unfair módon megvárakoztatva kollégáit, akik nem tudták elkezdeni nélküle a munkát.
A sztár emellett teljesen leuralta az elsőfilmes Bo Welch rendezőt, és gyakorlatilag átvette az irányítást a produkció felett. Nem beszélgetett senkivel, nem próbált meg kellemes munkakörnyezetet kialakítani, viszont elvárta, hogy körülötte forogjon a világ: az egyik asszisztensnek például az volt a dolga, hogy kiszolgálja csokoládéval a színészt bármikor, amikor megkívánta. Az eredmény pedig olyan gyatra lett, hogy az eredeti könyvet író Dr. Seuss özvegye megtiltotta, hogy ezután bármilyen élőszereplős feldolgozás készüljön volt férje műveiből.
3. Charlie Sheen: Két pasi - meg egy kicsi (2007)
Charlie Sheent sem véletlenül rúgták ki a sorozatból, amelyet nagy részben ő tett sikeressé. Magatartása már a korai évadok során sem volt oké: többek között arra kérte kollégáit, hogy rejtsék el az általa felhalmozott pornót a csaja elől, folyamatosan drogozott, amikor pedig Jon Cryer egy váláson ment keresztül, azzal a “jótanáccsal” próbálta felvidítani, hogy járjon prostituáltakhoz.
Emellett a sorozat producereivel is folyamatosan veszekedett a fizetésén, illetve egyes epizódok cselekményén. A helyzet odáig fajult, hogy a színész elkezdte nyilvánosan savazni a készítőket, köztük a sorozat kiötlőjét, Chuck Lorre-t. Így nem maradt más választása a stúdiónak, mint hogy kirúgja Sheent 2011-ben, és lecserélje az Ashton Kutcher által játszott Walden Schmidtre. Még a fináléra sem hívták vissza, amelyben pedig az ő karaktere is fontos szerepet kapott.
4. Edward Norton: A hihetetlen Hulk (2008)
Nem véletlen, hogy a 2008-as szuperhősfilm után a Marvel nem hívta vissza Edward Nortont Bruce Banner szerepére, hanem inkább a sokkal kezelhetőbb Mark Ruffallónak adták azt. A sztár komoly szereptévesztésben volt a forgatás során: az utolsó pillanatban át akarta írni a forgatókönyvet, változtatott karaktere motivációin, és általában mindent jobban vélt tudni, mint a rendező, Louis Leterrier. Utóbbi elmondása szerint a konfliktus kicsiben indult, ám a forgatás alatt elviselhetetlenné vált a színész magatartása. Nem segített az sem, hogy a végeredmény messze nem lett olyan emlékezetes, mint amilyenre a korai években szüksége lett volna az MCU-nak, hogy megszerettesse magát a nézőkkel. Így az univerzum egyik legelső filmje feledésbe is merült a sokkal jobb és nagyobb hatású A Vasember mellett.
Ez ráadásul nem is az egyetlen film volt, amely felett Norton igyekezett átvenni az irányítást: az Amerikai história X történetéről már korábban is írtunk - ám ott a rendező, Tony Kaye mérföldekkel hibbantabban viselkedett még nála is.

Van, hogy a közönségnek semmi gondja nincs egy filmmel, ám a rendező mégis elégedetlen azzal, ahogy elsült a végeredmény – többnyire azért, mert úgy érzi, hogy belekotnyeleskedtek a munkájába. Összegyűjtöttük a leghírhedtebb eseteket.
Tovább
5. Chevy Chase: Balfékek (2009)
A Balfékek című sorozat forgatásán folyamatosak voltak az ilyen-olyan problémák, de a sorból kiemelkedett a hírhedten nehézfejű Chevy Chase hozzáállása. A nyolcvanas évek egyik legnagyobb filmsztárjaként a színész úgy érezte – és ezt gyakran ki is mutatta – hogy ő túl jó egy tévés vígjátéksorozathoz, emellett gyakran összekapott Dan Harmon kreátorral azon, milyen irányba vitte el a cselekmény a karakterét.
Konkrétan az nem tetszett Chase-nek, hogy a tipikus, rasszista bácsi karikatúrájává kezdett válni az általa játszott Pierce. Alapból nem lehetetlen amellett érvelni, hogy igaza volt, ám ő a lehető legrosszabb módját választotta a panaszkodásnak: egy ponton maga is kemény, rasszista szitokszavakkal kezdett dobálózni, amellyel alaposan felzaklatott mindenkit maga körül – hamarosan ezután pedig el is bocsátották. Némileg az is mellette szól, hogy a cinikus, masszív alkoholista Harmonnal se volt egy leányálom a közös munka a forgatás során.
6. Kanye West: Ron Burgundy: A legenda folytatódik (2013)
Adolf Hitler legfeketébb híve alig pár napot töltött Will Ferrell vígjátékának forgatásán, de neki még ennyi is elég volt, hogy orbitális cirkuszt csináljon a munkából. A színész visszaemlékezése szerint a filmben csak röviden megjelenő rapper a forgatáson folyamatosan az akkori új számait bömböltette – még akkor is, amikor forogtak a kamerák. Ezzel alaposan megnehezítette a munkát.
Ferrell szerint végül egy roppant ijedt, 18 éves gyakornoknak kellett szólnia neki, hogy vegyen vissza magából, ám a bajoknak ez sem vetett véget. A rapper még azután is a forgatáson maradt, hogy felvették a jelenetét, és megköszönték neki, hogy beugrott. “Azt mondta, hogy nem, nem, és a háttérben maradt csak úgy lógni, meg másokkal veszekedni” – emlékezett vissza.

A PORT szerzője végigvette a Ku Klux Klan fekete tagozatát megalapító rapper mélyrepülésének állomásait, és megpróbált megválaszolni pár megválaszolhatatlan kérdést.
Tovább
7. Jared Leto: Suicide Squad - Öngyilkos osztag (2016)
A gyötrelmes DC-filmben a kiállhatatlanságból karriert csináló Jared Leto egy gonosz bohócot alakított, így végül is logikus, hogy a színfalak mögött is egy gonosz bohócként viselkedett. A színész már az első nap egy levágott disznóval jelent meg a forgatáson, ez pedig még csak ízelítő volt abból, ami ezután következett, és ami a stáb többi tagját aggodalommal, illetve félelemmel töltötte el.
Leto többek között Will Smithnek és Margot Robbie-nak is anális gyöngyöket, illetve használt óvszereket küldözgetett, egy ponton pedig halott patkányokkal lepte meg kollégáit. Magatartását volt, aki “dermesztőnek”, volt, aki “önzőnek” nevezte, míg Leto meg volt győződve arról, hogy csupán method actinget végez, és nem konkrét zaklatást. Így a film bukása legalábbis számára megérdemelt volt – no meg az is, hogy az összes debil igyekezete ellenére minden idők leggagyibb Jokereként vonult be a filmtörténelembe.