Visszafogottan ugyan, de álló ovációval fogadták Joaquin Phoenix új filmjét Cannes-ban. De vajon mire enged következtetni a mérsékelt taps?
Az Ari Aster rendezésében készült Eddington május 16-án debütált Cannes-ben, a jelentések szerint pedig vegyes fogadtatásban részesült a közönség részéről. Az erkélyen ülők egy része a stáblista alatt távozott a vetítéstől, az ott maradók azonban 5 percig ünnepelték Joaquin Phoenix friss munkáját.
A The Hollywood Reporter szerint a színésznek könnybe is lábadt a szeme, az álló ováció alatt pedig a film további szereplői, Emma Stone, Austin Butler, Luke Grimes és Clifton Collins Jr. megölelték egymást.
Nem tudom, mit mondjak, nem tudom, mit gondoltok”
– mondta a vetítést követően a rendező, Ari Aster, aki minden munkatársának megköszönte a munkáját.
Nagyon megtisztelőnek érzem, hogy itt lehetek. Ez egy valóra vált álom”
– tette hozzá.
A film egy kitalált új mexikói városkában, az Eddingtonban zajló politikai és társadalmi zűrzavart követ nyomon, amit a COVID-19 világjárvány okozott. Az alkotásban Joaquin Phoenix bújik az eddingtoni seriff bőrébe, de mellette még olyan színészeket láthatunk, mint Emma Stone, Austin Butler vagy éppen Pedro Pascal.
Cannes

Elbűvölte A napfény íze a cannes-i fesztivált péntek este. A 25 éve forgatott nagyívű koprodukció Cannes Classics vetítése előtt a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) életműdíjjal tüntette ki Szabó Istvánt, melyet az Oscar-díjas rendező személyesen vett át a fesztiválpalotában.
TovábbA taps csak látszat?
Az Eddingtonnak járó visszafogott (visszafogott, mert akadnak olyan alkotások is, amiknek több mint negyed órán át tapsolt a közönség, ilyen volt például az 1984-es Volt egyszer egy Amerika – a szerk.) taps kapcsán jogosan merülhet fel a kérdés, hogy ez a megmozdulás vajon nem több, mint látszat?
Az utóbbi években a fesztiválon szinte minden film kap álló ovációt, még a közepesen fogadott vagy erősen megosztó alkotások is. Na, de akkor miért tapsolunk valaminek, ami lehet, hogy nem is tetszett?
A dolog mögött több minden is húzódhat: egyfelől a vetítések után a Palais vetítőtermében a stáb arcát kivetítik a vászonra, ezzel gyakorlatilag rákényszerítik a nézőket arra, hogy ünnepeljenek.
Másfelől fontos megemlíteni, hogy egy korábbi cannes-i tradíció, a kifütyülés és a nyílt kritika mára már szinte teljesen eltűnt. Korábban a nézők simán kifütyülték a szerintük gyenge filmeket, ma viszont szinte elképzelhetetlen, hogy ez megtörténjen.
Ez a változás azonban nagyon jól megmutatja, mennyire átalakult a mozi helye a társadalomban. Egykoron a közösségi viták helyszíne volt, ma viszont ez már nincs így. A taps jó eséllyel már nem is a filmnek szól, hanem a gesztusnak, hogy a közönség ott volt, támogatta a filmművészetet, még akkor is, ha egyébként az alkotással kapcsolatban kétségek merülnek fel. A túlzásba vitt ovációk tehát egyértelműen azt jelzik, a mozi egyre nehezebben találja meg a helyét a kortárs kultúrában. Az egységes, önbizalommal teli művészeti formák nem igényelnek túlkompenzációt, az a kultúra azonban, amely minden produkciót hosszan ünnepel, esélyes, hogy a saját jelentőségében bizonytalan.
A cannes-i ováció tehát sajnos sokszor nem is a minőséget, hanem inkább a részvételt jutalmazza. A közönség persze valószínűleg jó szándékúan szeretné támogatni az alkotókat, de ez sok esetben azt eredményezi, hogy elfedik a valódi érzéseiket.
Nyitókép: Getty Images / Lyvans Boolaky / Contributor